WHO WE ARE

perlAlternatīvā jeb netradicionālā medicīna atšķiras no mūsdienu tradicionālās medicīnas ar to, ka, pirmkārt, netiek pielietoti ķīmiskie preparāti jeb medikamenti. Tā ir tikai homeopātija vai fitoterapija. Pēdējos gados arī tradicionālajā medicīnā praktizējošie ārsti iesaka izmantot alternatīvās medicīnas metodes – dzert tējas, lietot homeopātiskās zāles.

Otrkārt, alternatīvajā medicīnā neeksistē ķirurģija, tātad griešana. Piemēram, tradicionālajā medicīnā, ārstējot kārpu, tā tiks izgriezta vai izmantoti ķīmiski medikamenti. Alternatīvajā medicīnā tas viss notiek dabiski – kārpu ārstēšanā tiek pielietota citronu sula vai struteņu novārījums. Alternatīvajā medicīnā procedūru veikšanai tiek ņemtas vērā arī piemērotas Mēness fāzes, kā arī astronomijas un astroloģijas zināšanas. Alternatīvā medicīna vairāk ārstē cēloni, nevis sekas.

Tajā pat laikā alternatīvā medicīna nenoliedz mūsdienu medicīnas iespējas un zāļu lietošanu vai ķirurģisku iejaukšanos, ja tas cilvēkam ir akūti nepieciešams. Diemžēl tradicionālā medicīna ļoti ilgstoši noliedza alternatīvās medicīnas iespējas. Alternatīvā medicīna ir gadu tūkstošos izstrādāta, gatava un noslēgta, autonoma sistēma, kas aizgūta no Seno Austrumu tautām. Visam, kas saistās ar alternatīvo medicīnu, ir salīdzinoši lēna iedarbība. Tā vairāk ir kā rehabilitācija vai profilakse.

Alternatīvā medicīna nesastāv tikai no homeopātijas un fitoterapijas. Tās ir daudz un dažādas procedūras, kuras mēs tradicionālajā medicīnā sauktu par fizioterapiju.

Pirmā un vispopulārākā ir akupunktūra. Tā eksistē jau vairāk kā 4000 gadu, izveidota Ķīnā. Praktiski šobrīd akupunktūra ir ienākusi visā Eiropā un tā tiek uzskatīta par moderno medicīnu. Tie ir ļoti efektīvi un dārgi medicīnas pakalpojumi. Akupunktūra ietver ne tikai adatu terapiju, bet arī punktu masāžu un eļļu iedarbību, apvienojot to ar aromterapiju un konkrētu punktu un zonu sildīšanu ar sapresētu, satītu Akumoksa zāli, kas novērš dziļos iekaisumus, aktivizē akupunktūras punktu, vairo cilvēka enerģiju. Akumoksa zāle ir ļoti analgētiska – noņem sāpes. Ar šīs zāles, kas aug Ķīnā, palīdzību tiek vienlaicīgi sildīta arī adata, lai tās iedarbība būtu dziļāka akupunktūras punktā, sasildītu konkrētu akupresūras zonu un dotu ārstniecisko efektu. No Latvijas augiem pietuvināta iedarbība varētu būt vērmelei.

Otrs lielākais alternatīvās medicīnas virziens ir Ajurvēdas medicīna. Tas ir kā dzīvesveids, kas māca cilvēkiem, ko un kā pareizi darīt, lai nesaslimtu. Bērniem – kā pareizi tīrīt zobus, pareizi ēst un mazgāties. Nākamais solis Ajurvēdas medicīnā, ja cilvēks ir saslimis, ir ārkārtīgi spēcīgs ārstniecisks līdzeklis Abjanga jeb ārstēšana ar eļļām. Tās ir konkrētas eļļas, kas tiek piemeklētas attiecīgā cilvēka tipam – Pita, Vata, Kapa (gaiss, uguns, ūdens). Ar šīm procedūrām mēs cilvēka organismu sagatavojam ārstēšanai. To varētu salīdzināt ar netīras glāzes izmazgāšanu. Bieži vien jau pēc 7 dienu sagatavošanās un attīrīšanās kursa cilvēks jūtas vesels.

Kādreiz vienu no svarīgākajām vietām ārstēšanā ieņēma litoterapija jeb ārstēšana ar akmeņiem. Ļoti populāra bija lazurīta ziede. Arī es savā praksē izmantoju lazurīta plāksnītes – tuvredzības ārstēšanai, un praktiski visi apgalvo, ka jūt šo iedarbību un pēc procedūras jūtas labāk. Taču gatavot ziedi no dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem ir ļoti dārgi.

Ajurvēdā ir daudz un dažādu zālīšu, kas tradicionāli tiek salīdzinātas ar 3 stihijām – gaisu, uguni un ūdeni. Atšķirībā no augiem, ko izmanto Latvijā, Ajurvēdas medicīnā daudz pielieto garšvielas – piparus, koriandru, kanēli, lauru lapas, kokosu u.c. garšvielas, kuras mēs lietojam uzturā, lai to bagātinātu ar garšu daudzveidību.

Praktiski katrai slimībai ir sava garšviela, kas tiek izmantota ne tikai pulvera un tabletes veidā, bet arī krēmos dažādām ādas slimībām, respektīvi, dermatoloģijā un skaistumkopšanā, tāpat uzlējumos, ko dēvē par Ajurvēdas vīniem, astmas slimniekiem, ginekoloģiskām kaitēm, sirds asinsvadu slimībām u.c. vainām. Ar to Austrumu fitoterapija īpaši atšķiras no mums zināmās homeopātijas un fitoterapijas. Jo Ajurvēda ir nākusi no Indijas, un šajā reģionā pārsvara visas šīs garšvielas arī aug.

Turpmākā ārstēšanās pakāpe ir pareiza vingrošana jeb joga. Salīdzinoši maz eiropiešu ir izvēlējušies tikai jogas ceļu, bet ikdienā jogu varētu pielīdzināt ārstnieciskajai vingrošanai. Atšķirībā no tradicionālās vingrošanas te viss ir pakārtots domai. Mēs paceļam roku, mēs ieelpojam, izelpojam un tam visam apzināti sekojam līdzi ar domu. Iestājas apziņas miers, brīvs no citām domām, jo domas ir vērstas un koncentrētas uz vingrošanu. Joga sakārto cilvēka fizisko stāvokli, elpošanu, līdzsvaro emocijas.

Nākama lielā sadaļa ir astroloģija, kas pēta, kādas varētu būt problēmas, iespējas un talanti, cilvēkiem piedzimstot attiecīgā vietā un laikā. Mūsdienās pastāv arī medicīniskā astroloģija, kur tiek pētīts, kādas slimības varētu attīstīties konkrētam cilvēkam dzīves laikā, un laicīgi, ar profilakses palīdzību to ir iespējams novērst. Tiek noteikts, kad būtu labākais kalendārais laiks veikt operāciju, iziet ārstēšanās kursu utt. Medicīniskā astroloģija Eiropā ir populāra jau sen.

Vēl viena liela alternatīvās medicīnas daļa ir litoterapija – ārstēšana ar neapstrādātiem minerāliem vai akmeņiem. Tiek noteikts, kur un kā tos valkāt un kādos metālos iestrādāt.

Kā papildu ārstēšanas metodi var pieminēt ūdens dziedniecību, kura vislabāk iedarbojas koka mucās vai koka baļļās, kam noteiktā laikā speciāli tiek gatavoti materiāli. Tēju, ziežu, dažādu uzlējumu vannu peldes. Mūsu salonā to sauc par herbalbaļļu. Katrai slimībai ir sava noteikta tēju vanna, aromterapijas vanna, relaksējošā vanna, zemūdens masāža, dubļu, dūņu terapijas vanna, kas robežojas ar tradicionālo medicīnu. Un katrai tautai ir arī sava tautas medicīna, kas savukārt robežojas ar alternatīvo medicīnu.

Nobeigumā vēlos piebilst, ka alternatīvo medicīnu var piedāvāt tikai profesionāls ārsts vai vidējais medicīniskais personāls, kas vajadzības gadījumā varēs noteikt, kādas ārstēšanās metodes ir vislabākās, un ievēros arī dažādas akūtas un hroniskas slimības, kā arī izpratīs, vai ārstēšana būs pietiekama ar alternatīvo medicīnu vien vai tomēr jāveic dažādas pārbaudes pie tradicionālās medicīnas ārstiem pirms kursa uzsākšanas. Atšķirībā no tradicionālās medicīnas alternatīvā medicīna nekad nevar kaitēt, kā tas bieži gadās ar ķīmiskajiem preparātiem, kur katram no medikamentiem var būt blaknes. Tāpat arī ķirurģijā pastāv riska moments, kas nav alternatīvajā medicīnā.

Vēlos ieteikt visiem vairāk pievērsties savas pašsajūtas kontrolēšanai, lai laicīgi profilaktiski var palīdzēt alternatīvā medicīna, kamēr nav attīstījušās nopietnas slimības, ko var nākties ilgstoši ārstēt stacionārā.

Visas aprakstītās ārstēšanas metodes un daudzi citi pakalpojumi ir pieejami mūsu salonā. Vienmēr laipni gaidīti!

Esiet veseli un laimīgi!
Ar cieņu
Anita Kanele

anita0999